KS Energia Kozienice Rocznik 2006/2007 - strona nieoficjalna

Ładowanie...

Współpraca z trenerem

WSPÓŁPRACA TRENER – RODZICE

W poprawnym rozwoju młodego człowieka, a w naszym przypadku młodego zawodnika bardzo ważnym elementem jest współpraca nauczyciela lub trenera z rodzicami. Naszym celem jest nie tylko nauka gry w piłkę nożną , ale przede wszystkim szerzenie kultury sportu i wychowanie poprzez sport.

W dobie komputerów nie lada wyzwaniem jest zainteresowanie młodego człowieka inną formą spędzania wolnego czasu. To rodzic jest tą osobą , która inicjuje cały proces wychowawczy swojej pociechy, wskazuje właściwą drogę, podpowiada. Na kolejnym etapie do działania i współpracy włącza się nauczyciel- trener. I tylko stały kontakt, wzajemne wspieranie się w działaniu oraz prawidłowe relacje na linii trener-rodzice dają szanse na prawidłowy rozwój dziecka, niosąc wymierne korzyści dla wszystkich zainteresowanych stron.

Poniżej przedstawiamy ramy współpracy na linii dziecko – rodzice – trener, prosimy o poważne traktowanie tych wytycznych:

1. Regularny udział dziecka w treningach (informowanie trenera o nieobecności dziecka). Tylko regularne treningi mogą zapewnić trwały rozwój w uprawianej dyscyplinie.

2. Do Trenera podczas treningu zawsze zwracamy się Panie Trenerze lub Trenerze (rodzice w obecności dzieci jak i same dzieci), taka forma pomaga utrzymać autorytet trenera w oczach dzieci.

3. Uwagi dotyczące pracy trenera przekazujemy bezpośrednio trenerowi bez obecności dziecka, nie rozmawiamy o tym z dzieckiem, ponieważ filozofia i koncepcja gry trenera i rodzica może się różnić.

4. Nie podpowiadamy w trakcie meczów i treningów dzieciom co mają robić, często trener wymaga zupełnie czego innego, niż rodzic. Dziecko jest wówczas zdezorientowane, nie wie czyje wskazówki są jedyne i słuszne.

5. Rolą rodzica w edukacji sportowej jest POMOC dziecku poprzez zachętę, cierpliwość, zrozumienie, zaufanie, pochwały, oklaski, słuchanie i wykazywanie zainteresowania.

6. Nie wystarczy, że powiesz kilka słów po meczu. Rozmawiaj z dzieckiem również przed nim. Przed meczem nigdy nie mów " strzel gola " czy " musisz wygrać ". Zamiast tego powiedz np. " zagraj najlepiej, jak potrafisz i baw się przy tym dobrze ".

7. Pewne zachowania rodziców na meczach czy też treningach nie są wskazane . Jeśli jesteś rodzicem, który krzyczy na swoje dziecko, bez przerwy podpowiada co ma robić, skacze przy linii bocznej, nerwowo się zachowuje , dyskutuje z sędzią, trenerem, ma jakieś zarzuty do zawodników, zastanów się ,jakie efekty przynosi takie zachowanie. Wytwarza się wówczas jedynie sytuacja , która nie sprzyja sportowej atmosferze.

Dziękujemy!!!

pon.

Musisz się zalogować, aby korzystać z mini-chatu.